חידוש דקים

דקים הפכו להיות הפתרון המועדף לחיפוי המשטחים החיצוניים ולא בכדי. הדק מעניק מראה חם, יוקרתי ואווירה ביתית, נעים ללכת עליו ברגליים יחפות, הוא מחליף בהצלחה את כרי הדשא הדורשים הוצאו גבוהות של ציוד והשקיה וחשבון מים מנופח, והוא מעניק פתרון מקצועי ואיכותי לחיפוי משטחים חיצוניים, בגג, במרפסת, בגינה ועוד.
אך עם השנים הדק מאבד מהמראה המקורי והיוקרתי שלו כתוצאה מתנאי האקלים, שמש לוהטת, גשמים, רוחות, הפרשי טמפרטורות בין היום והלילה ועוד – מה שמצריך מאיתנו לשכור איש מקצוע לביצוע חידוש דקים.
אז אם הדק שלכם ישן, מלוכלך ועייף, אם אתם בקושי זוכרים מה היה הצבע המקורי שלו ואיך הוא היה נראה כשבניתם אותו. זה הזמן לעשות חידוש דק כדי להחזיר לו את יופיו ואת המראה הנהדר והטבעי.

ש.ע.מ בנייה בעץ - חידוש דקים

✅ חידוש דק מקצועי!

✅ ניסיון רב!

✅ לקוחות מרוצים!

להצעת מחיר חייגו:

050-9900-747 

חידוש דקים – מושגים שחשוב להכיר

  • דק מעץ הוא דק המיוצר מעץ טבעי אשר גדל בטבע, דק שהגזע שלו נחתך לפרוסות שנועדו בין היתר לריצוף משטחים.

 

  • קיימים מספר סוגים של עצים המשמשים לבניית דקים וביניהם, טיק בורמזי, עץ האורן, עץ האיפאה והקומורו. ההבדלים בין סוגי העצים השונים מבוססים על נוחות התחזוקה, על עלות של בניית הדקים ועל התחזוקה שלהם.

 

  • דק סינטטי עשוי מחומרים סינטטיים דמויי עץ המהווים תחליפים לעץ המסורתי, למשל דק במבוק

 

  • שימון דק זוהי הדרך הטובה ביותר להגן על חומר העץ ולשמור עליו מפני אובדן הברק, המראה היוקרתי ונזקים עתידיים. שימון העץ מיטיב עם העץ, מונע ממנו להתייבש, מגן עליו מפני קרני השמש היוקדות ודוחה רטיבות העלולה לנפח את העץ.

 

  • צביעת דק זהו תהליך של שימון הדק יחד עם צבע בגוון שקוף או בגווני אדמה. ישנם שני מצבים עיקריים שבהם צובעים את הדק, כאשר הדק חדש או כאשר הדק התבלה והתיישן ועבודת הצביעה תהיה חלק מהתהליך של חידוש העץ. צביעת הדק תסייע לנו להשיג שני ציפורים במכה אחת, היא גם תשדרג את המראה של הדק וגם תגן עליו מפני נזקים שונים.

 

  • ליטוש דק – העץ הוא חומר המורכב ממספר שכבות, כאשר חומר העץ התבלה אנו רואים את השכבה העליונה, המלוכלכת והבלויה. ליטוש העץ יחשוף שכבה חדשה של העץ ויעניק לדק מראה נקי, רענן וחדש.

 

  • שימור דק – פעולת השימור מהווה חלק בלתי נפרד מפעולות התחזוקה השוטפות של הדק. מטרת השימור היא להגן על העץ מפני חרקים כמו טרמיטים ואחרים באמצעות חומרים מיוחדים, לאטום חורים, למרוח שכבת שמן ולשמור על המראה הטבעי והיפה של הדק.

 

  • חידוש דק – כאשר קורות העץ נסדקות, כאשר הצבע מתקלף, כאשר מבין קורות העץ יוצאים קוצים קטנים, סימן שהגיע הזמן לבצע את עבודת החידוש. פעולת החידוש תרענן ותחדש את הצבע ואת המראה של הדק, תגן עליו ותאריך את חייו. תהליך החידוש הוא תהליך מורכב הדורש חומרים מיוחדים, כלי עבודה ייעודיים, ניסיון רב ומיומנות רבה.

 

  • חידוש עץ איפאה – עץ האיפאה הוא אחד העצים המתאימים ביותר לבניית דק מאחר והוא עמיד בפני תנאי מזג האוויר ובפני מזיקים שונים. שימון וחידוש של דק העשוי מעץ האיפאה יספק לו הגנה מרבית, ישמור על המראה שלו ויאריך את חייו

חידוש דקים – כדי לשמור על המראה הטבעי והיפה ולמנוע נזקים עתידיים.

תהליך חידוש העץ מתחלק לשלושה שלבים:
בשלב הראשון יש לחזק את הברגים ואת לוחות העץ. את לוחות העץ הסדוקים, השבורים או הרקובים יש להחליף.
בשלב השני מלטשים את לוחות העץ. בתהליך הליטוש מסירים את שכבת הצבע העליונה, את הלכלוך, את הכתמים והאבק שהצטברו על לוחות הדק במשך השנים. מטרת הליטוש הוא ליצור משטח, אחיד, חלק ונקי של קורות העץ. את פעולת הליטוש יש להתאים לסוג העץ ולתכונותיו. את פעולת הליטוש מבצעים במספר שלבים עד לחשיפה של שכבות העץ הנקיות והרעננות.
השלב השלישי – צביעה מחדש ושימון הדק. בסיום התהליך, כאשר כל הצבע הישן הוסר, כאשר כל הקימורים והעיוותים יושרו, כאשר ניקו את כל החריצים שבין הלוחות, צובעים מחדש את שכבות העץ הטריות. השימון והצביעה מונעים את הנזקים השונים כמו התייבשות וריקבון טבעי, מעניקים לדק מראה חדש ומבריק ושומרים עליו מפני נזקים כמו שריטות וחתכים.

איך תדעו מתי צריך לחדש את הדקים?

את חידוש הדק מומלץ לבצע אחת לשנה עד לשנתיים בהתאם לסוג העץ, למצבו ולתנאי הסביבה. בסביבה המאופיינת בתנאי מזג אוויר קיצוניים או בסביבה העשירה באבק, מומלץ לחדש את הדק לעתים קרובות יותר.
אם אתם מתלבטים האם הגיע הזמן לחדש את הדק או שעדיין לא, נסו לטפטף טיפות מים על חלק מהדק. כאשר הדק במצב טוב, הוא אינו אמור לספוג מים, אך אם המים נספגים בעץ, הגיע הזמן לחדש את הדק.
רצוי לחדש את הדק בעונות המעבר, לפני החורף או לפני הקיץ כדי להגיע לעונות אלו עם דק תקין וחזק שיעמוד בהצלחה מול נזקי השמש והגשם.

חידוש דקים סינטטיים

בשונה מדקים העשויים מעץ, דקים העשויים מחומרים סינטטיים אינם נוטים להיפגע כמו הדקים מעץ. לוחות הדק אינן נרקבות, הם אינם נפגעים ממזיקים כמו טרמיטים ומזיקים נוספים, הם אינם נרקבים, לא נוטים להתפרק, לא נשברים ולא נסדקים.
כדי לחדש את מראה הדק הסינטטי צריך לצבוע אותו אחת לתקופה כדי לרענן את הצבע. אם יש שריטות על הדק אפשר למלא אותם במילוי אפוקסי ובמקרים נדירים צריך להחליף חלקים בדק.

כמה עולה חידוש דקים?

מחיר חידוש דק מתומחר בדרך כלל לפי מטר רבוע ומשתנה בהתאם לגודל הדק ולמורכבות העבודה.
ככל שלוחות העץ יהיו במצב טוב יותר, כך עבודת החידוש תהיה קלה ופשוטה, יחסית, ותדרוש רק ליטוש ושימון, המחיר למטר מרובע יהיה בין 35-40 שקלים למ"ר.
כאשר יש צורך בעבודה מורכבת יותר הכוללת גם צביעה מחדש של הדק, המחיר יהיה בין 80-95 ש"ח למ"ר.
מאחר ומחיר העבודה מתומחר לפי מטר רבוע, אז ככל שהדק גדול יותר, כך המחיר למטר מרובע יהיה נמוך יותר, וכאשר שטח הדק קטן, המחיר למטר מרובע יהיה גבוה יותר כדי לכסות את כל העלויות של בעל המקצוע.

גורמים נוספים העשויים להשפיע לייקר את מחיר העבודה של חידוש דק עץ הם החלפת קורות עץ, החלפת ברגים ועוד.
לסיכום, ככל שנקפיד על שמירת הדק, ככל שנבצע את חידוש הדק בזמן, כך עלויות הטיפול והחידוש יהיו זולות יותר!

ש.ע.מ בנייה בעץ - לוגו

יש לכם שאלה?
השאירו את פרטיכם או חייגו