דק במבוק

ריצוף באמצעות דק במבוק נחשב לאחד משיטות הריצוף הפופולאריות והטובות ביותר. המראה הייחודי והטבעי שלו, התכונות הירוקות שלו ועמידותו יוצאת הדופן הופכים את דק הבמבוק לאמצעי ריצוף שלא ניתן להתעלם ממנו. אז מהו בעצם דק מעץ הבמבוק? ומה הופך אותו לכל כך פופולארי? כל התשובות בפנים.

התקנה ובניית דקים בבית, בגינה ובמרפסת עם חברה מובילה ומקצועית.
ש.ע.מ בנייה בעץ - בונים לכם באהבה 🤎

אלמוג: 050-9900-747
בניית דקים - חברת ש.ע.מ בנייה בעץ
בניית דקים

✅ בניית דק במבוק מקצועי!

✅  זמינות מיידית!

✅ 10 שנות ניסיון!

✅ משלב התכנון ועד גמר הביצוע!

✅ הקפדה על איכות, שירות ואמינות

התקשרו להצעת מחיר וייעוץ חינם:

050-9900-747 

 

 

דק במבוק

 

מהו במבוק?

במבוק, או חזרן בעברית, הוא שם למשפחה גדולה של צמחים גבוהים. ישנם כ- 1400 סוגים של עצי במבוק, והם נפוצים כמעט בכל העולם. גובה עצי הבמבוק משתנה בין המינים השונים ויכול לנוע בין סנטימטרים בודדים עד לגובה של כ- 40 מטרים.הבמבוק מתאפיין בצמיחתו המהירה, וישנם תיעודים של עצי במבוק הצומחים לגובה מטר ביממה אחת בלבד.
הגיוון בין מיני הבמבוק הוא רב ביותר. ישנם מיני במבוק חלשים במיוחד, שיכולים להישבר תחת משקלו של חתול. לעומתם, ישנם מיני במבוק חזקים להדהים – חלקם יכולים להחזיק מעמד אפילו תחת קריסה של עץ וכדומה. קנים חזקים אלה נפוצים בעיקר במדינות דרום אסיה ומזרח אסיה, והם משמשים לבניית בתים, גדרות, גשרים וכמובן – לריצוף בתים בעזרת דק במבוק.
אורך החיים של עצי במבוק החזקים האלה נמשך בין 5 ל-8 שנים, ולאחר מכן הם נופלים מעצמם, ומהם מופק דק הבמבוק. צמח הבמבוק גדל ומתחדש במהירות, ולכן השימוש בבמבוק כחומר בנייה נחשב לאחד החומרים האקולוגים בשוק.

מהו דק במבוק?

דק הבמבוק מיוצר כולו מסיבי במבוק טבעיים שהודבקו יחד בהליך מורכב. התוצאה היא דק מלבני בעל יתרונות רבים, שכעת נעמוד עליהם:
ראשית, דק הבמבוק חזק מאוד. הסיבה לכך היא, שלאחר שסיבי הבמבוק מוצמדים יחד, הדק הנוצר הוא בעל צפיפות גבוהה במיוחד, ולכן הוא בעל משקל גבוה, והוא חזק וקשיח מאוד ואין לו גמישות כלל. חוזקו יוצא הדופן הוא אחת הסיבות לפופולאריות הרבה שלו.
יתרון נוסף של דק הבמבוק, שיש לו קיבולת חום נמוכה, ולכן הוא מתאים במיוחד לריצוף תחת השמש. כך טמפרטורת הדק לא מגיעה לחום גבוה יתר על המידה, וניתן ללכת עליו ברגליים יחפות כשהוא חמים ונעים.
צמחי הבמבוק גדלים לרב בסביבות לחים, ולעיתים הם צומחים ישירות על שפת הנהר. לכן, גם דק הבמבוק, העשוי מצמח הבמבוק, עמיד לחלוטין למים, וניתן להשתמש בו לריצוף אזורי בריכות או מזרקות.
גדליו של דק הבמבוק משתנים, אולם הגודל הממוצע עומד בערך על אורך של 1.8 מטרים, רוחב של 14.5 ס"מ, ועובי של 1.8 ס"מ. צבעו של דק הבמבוק הוא בדרך כלל חום כהה או שחור, אלא אם כן הוא נצבע במיוחד בצבע אחר.

הבחירה הירוקה והאקולוגית ביותר

דק הבמבוק הוא הדק הירוק והאקולוגי ביותר שניתן למצוא בשוק, ויש לכך מספר סיבות מרכזיות:
ראשית, את מרבית הדקים מפיקים מעצים חזקים, דוגמת עצי אורן. לעצים אלה לוקח שנים כדי לגדול, וכריתה של עץ כזה עולה ליערות, דוגמת יער האמזונס, מחיר כבד. ה"ריאות של כדור הארץ" סופגים מכה קשה תחת יצור מרבית סוגי הדקים.
צמח הבמבוק, לעומת זאת, הוא אחד העצים שמתחדשים במהירות הרבה ביותר. כבר הזכרנו שישנם מיני במבוק המסוגלים לגדול במטר שלם ביממה בודדת. המשמעות של יתרון זה היא שניתן לכרות מספר רב של צמחי במבוק כמעט ללא נזק ארוך טווח לכדור הארץ, משום שעצי במבוק אחרים יחליפו במהרה את אלו שנכרתו.
שנית, דק הבמבוק עשוי כמעט כולו מחומרים מתכלים. במידה ודק הבמבוק יזרק לפח, הוא יתכלה לאחר עשרות שנים בודדות. לעומתם, ישנם דקים סינטטיים שיכולים להישאר בסביבה אלפי שנים בלי להתכלות.
בנוסף, תהליך הייצור והשינוע של דקי הבמבוק כמעט ואינם פולטים גזי חממה לעבר אטמוספרת כדור הארץ. זאת להבדיל לדוגמא מדקים סינטטיים, שתביעת הרגל הפחמנית שלהם משמעותית הרבה יותר.

דק במבוק – ריאות נוספות בבית

יתרון נוסף של דק הבמבוק הוא יכולות טיהור האוויר יוצאות הדופן שלו. צמח הבמבוק ייחודי בכך שהוא סופח פי 4 יותר פחמן דו חמצני מעצים אחרים בנפח זהה, וכן הוא פולט 35% יותר חמצן מעצים בגודל זהה.
כאשר אתם מתקינים בבית דקים העשויים מעת במבוק, האפקט זהה – האוויר בבית שלכם יהיה נקי יותר, ומזהמים חיצוניים כגון עשן מכוניות יתפוגגו מהר יותר.

בנייה ללא ברגים

אחד מהשיפורים המשמעותיים שניתן לצרף לדק הבמבוק הוא ההתקנה שלו ללא ברגים.
זאת ניתן לעשות באמצעות מערכת התקנת דקים "Exterpark magnet". מערכת זו היא אחת ממערכות התקנת הדקים המתקדמת בעולם, המשתמשת במגנטים על מנת שלא יהיו ברגים יותר על פני השטח.
יתרון זה מעניק לדק נראות טובה הרבה יותר. הברגים הם סוג של "מפגע אסתטי" בדק, בגלל שיתרונו המרכזי של ריצוף בדקים הוא המראה הטבעי של הדק, והבורג בהחלט בולט לרעה, אפילו כאשר הוא צבוע. באמצעות מערכת Exterpark magnet"", ניתן להתקין דקי במבוק ללא ברגים ולשפר משמעותית את הנראות של ריצוף הדקים שלכם.

שימור וטיפול מתאים

אחת מתכונותיו המפורסמות של דק הבמבוק הוא יכולת העמידות הפנומנלית שלו. אומנם לאחר מספר שנים הדק הופך לאפרפר ודהוי מעט, וחלק מהסיבים שלו עלולים לצאת. אבל אפילו כאשר דק הבמבוק דהוי, הוא נשאר מאוד יפה, בייחוד ביחס לסוגי דקים אחרים, דוגמת דק האיפאה, שנהרסים מהר יחסית ומחייבים עבודת חידוש דק. אף על פי כן, ישנם מספר פעולות שכדאי לנקוט כדי לוודא שדק הבמבוק נשאר מטופח:
ראשית, רצוי לשמן את הדק לפחות פעם אחת בשנה ולשקול חידוש דק. לחלופין, ניתן לצבוע אותו בצבע המתאים. פעולה זו חשובה במיוחד בגלל שתחת השמש הישראלית הדק נוטה לאבד מצבעו השחור יותר בקלות ולהאפיר.
בנוסף, עם הזמן דקי במבוק נוטים להטציא סיבים, ואם סיבים אלה לא מטופלים הם עלולים להוביל לפציעה או לנזק משמעותי יותר לדק עם הזמן. לכן, חשוב מאוד לעבוד על הדק פעם בכמה שנים ולחתוך את אותם סיבים.

דק במבוק חתוך בצבעים שונים

מחיר התקנת הדק

אם אתם מחפשים את הדק הזול ביותר, דק הבמבוק הוא לא הפיתרון עבורכם. עלות חומרי הגלם שלו עולה כ- 250 שקלים למטר מרובע, עלות העיצוב שלו כ- 150 שקלים, ועלות ההתקנה כ- 250 שקלים. מחירו הסופי נע בין 600 ל- 700 שקלים למטר, ויכול אף לעלות על זה במידה ותנאי השטח אינם אופטימליים.
למרות זאת, לא ניתן להכחיש שדק הבמבוק הוא מהדקים הטובים ביותר, ויתכן שלטווח הרחוק הוא גם המשתלם ביותר. דק הבמבוק הוא עמיד ויכול להחזיק מעמד שנים, ולכן ההוצאות על התחזוקה שלו קטנות בהרבה כמעט מכל דק אחר שניתן להעלות על הדעת. כמו כן, לא ניתן להתעלם מהעובדה שדק הבמבוק נראה טוב במיוחד, ובהחלט יתכן שהוא שווה את הכסף, אם אתם לא מוכנים להתפשר.

אודותינו

כמובן, אנחנו לא יכולים ללכת בלי להציג את עצמנו. אנחנו ש.ע.מ בנייה מעץ מבית ש.ע.מ בנייה ופיתוח, ואנו עוסקים כבר שנים רבות בכל תחומי בניית העץ, מפרגולות, פרקטים, גדרות עץ, חיפוי עץ לקירות ועוד.
אם גם אתם רוצים ריצוף באמצעות דק הבמבוק במרפסת או בכניסה שלכם, אנחנו בדיוק הכתובת עבורכם. אנו יכולים להתאים את ריצוף דק הבמבוק לכניסת הבית שלכם, במגוון צבעים ווריאציות, בדיוק על פי דרישתכם.

ש.ע.מ בנייה בעץ - לוגו

יש לכם שאלה?
השאירו את פרטיכם או חייגו